A
I
K
I
D
O
adp-i.cz

Oficiální stránka
Aikido Dojo Plzeň
A I K I D O

Úvod

Akce pro veřejnost

Aikido

Iaido

Kyusho

Dojo

Cvičení

Vybavení

Učitelé

Semináře

Zkoušky

Odkazy

Kontakt

Sponzoring

Multimedia

Co na sebe a co do ruky?

Dogi či keiko-gi je cvičební úbor, ne úplně správně označený jako kimono. Obvykle se prodává v provedení pro karate a pro judo. Karate-gi vhodné pro cvičení aikido příliš není pro tenký materiál, zde kterého je ušito. V aikido se často padá, používají se úchopy za oděv, jak pro útoky tak pro provádění technik, je proto vhodnější pořídit judo-gi, které má pevnější konstrukci. Ve specializovaných obchodech je možné pořídit také aikido-gi, které je stejně pevné, mělo by však mít kratší rukávy, což je dobré jak pro cvičení beze zbraní tak pro cvičení s mečem.

Obi je pásek, v barvě bílé je obvykle přiložen ke keiko-gi. Bílý pásek se nosí do 1. kyu, od 1. danu pásek černý. Jiná barva pásku se v aikido nepoužívá.

Bokken je dřevněný meč, který svým tvarem a délkou odpovídá japonskému meči katana. V aikido se používá pro nácvik seků suburi a partnerská cvičení ken sabaki, tachi dori a ken tai ken. Vyrábí se z bílého nebo červeného dubu, zakoupit se dají meče vyrobené v Číně, na Taiwanu nebo v Japonsku. Nejlepší jsou obvykle bokkeny japonské, které jsou také nejdražší, následují bokkeny taiwanské.

Jo je dřevněná tyč dlouhá 128 cm. V aikido se používá pro nácvik seků a úderů suburi a partnerská cvičení jo sabaki, jo dori a ken tai jo. Stejně jako bokken se vyrábí z bílého nebo červeného dubu.

Tanto "krátký meč", je cca 30 cm dlouhý dřevěný nůž, který se v aikido se používá pro nácvik odpovídajících obranných technik tanto dori. Stejně jako bokken a jo se vyrábí z bílého nebo červeného dubu.

Zori - přezůvky se pooužívají pouze na cestu z šatny a zpět, v aikido se cvičí naboso.

Hakama je tradiční "kalhotová suknice", v aikido se používá černá nebo tmavě modrá. Nosí se obvykle od vyššího stupně pokročilosti, v našem dojo od 3. kyu chlapci a od 4. kyu dívky.

V Plzni je všechno výše uvedené vybavení možné zakoupit v prodejně ProFighter v Kollárově ulici.